• sevilculfa@hotmail.com
  • 0544 112 24 24
  • Pazartesi - Cuma 07:00 - 21:00

0-8 Ürün Gösteriliyor

Kuşburnu Reçeli
Kuşburnu Reçeli

Kuşburnu, sağlık üzerindeki faydaları saymakla bitmeyen bir besindir. Yüksek oranda antioksidan içeren, vitamin ve mineral içeriği oldukça yüksek olan ve aynı zamanda oldukça da lezzetli olan bu meyve çoğu kişi tarafından sevilerek tüketilir.
Kuşburnu; bağışıklık sisteminin güçlü tutulmasında kilit rol oynayan C vitamininin en yüksek oranda yer aldığı besinlerden bir tanesidir. Bununla birlikte A ve E vitaminleri ile polifenoller açısından da oldukça zengin olan kuşburnu vücudu enfeksiyonlardan koruyan lenfositlerin üretimini destekler.

Kuşburnu Kurusu
Kuşburnu Kurusu

Mayhoş bir tadı olan kuşburnu yüzyıllardır tüketilen doğal ilaçlardan biridir. Özellikle bağışıklığı güçlendirerek üst solunum yolları hastalıklarının riskini azaltır.
Ayrıca sindirim sistemini yenileyen ve herhangi bir komplikasyon olmasını önler. Son yıllarda yağının cilt hastalıklarını azaltığı da tespit edilmiştir.

Domates Kurusu
Domates Kurusu

Domates C vitamini ve vücudumuzda kansere neden olabilecek zararlı serbest radikallere karşı etkili diğer antioksidanlar bakımından zengindir . Domates, bir bitki bileşiği olan polifenol içerir ve prostat kanserinin önlenmesinde etkilidir .

Dut Pekmezi
Dut Pekmezi

Dut Pekmezi, iyi bir enerji, karbonhidrat ve şeker kaynağıdır. Buna ek olarak, B vitaminleri (niasin veya vitamin B-3, vitamin B-6, tiamin ve riboflavin) gibi birçok vitamin ve mineral ve kalsiyum, magnezyum, potasyum gibi temel mineraller barındırır.

Alıç Marmelatı
Alıç Marmelatı

Alıç marmelatı en çok kalp ve damar sağlığına faydalı bir gıdadır. Bu meyvenin yapraklarından üretilen ilaçlar reçeteli olarak pek çok ülkede satılıyor, kalp ve damar sağlığı tedavilerinde kullanılıyor.
Alıç marmelatı aynı zamanda kan basıncını da ben geliyor ve kalbin kan pompalama gücüne çok büyük bir faydada bulunuyor. Yapılan klinik araştırmalar kalpteki ritim bozukluğu problemini önleme konusunda son derece faydalı bir gıda olduğunu ortaya koydu.

Dermason Kuru Fasülye
Dermason Kuru Fasülye

Vücuda güç ve enerji vererek, bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. Vücudun gelişimini ve onarımını destekler. Kemikleri güçlendirir. Romatizma ve siyatik şikâyetlerini azaltır. Böbrek rahatsızlıklarında etkilidir. Böbrekleri kuvvetlendirir. Böbrek kumu ve taşlarını dökmeye yardımcı olur. Sinirleri kuvvetlendirir ve kalp çarpıntısını giderir. Kandaki şeker miktarını düşürerek şeker hastalığına karşı faydalı olur.

Ceviz
Ceviz

Cevizin faydaları saymakla bitmez. Günlük hayatımızın bir parçası olan ceviz, düzenli ve bilinçli bir şekilde tüketildiğinde insan sağlığına birçok yönde fayda sağlamaktadır.Kolestrolün dengelenmesinden, kalp damar sağlığına, çocukların zeka gelişiminden kemiklerin güçlenmesine kadar faydaları vardır. Bununla birlikte cevizin cilt için faydalı olduğu ve birçok kozmetik firmasının ürünlerinde cevizin içerdiği maddeleri kullandığı bilinir.

Fındık
Fındık

Çiğ fındık tüketimi hem tok tutma yönünden hem de sağlığa faydaları yönünden uzmanlar tarafından şiddetle öneriliyor. Kavrulmamış fındıklar, kavrulmuş fındıklara oranla iki kat fazla antioksidan içeriyor.
Fındık güçlü bir antioksidandır. Sadece vücuttaki hücreleri yenilemez, DNA'sı bozuk ve tümörlü hücreleri azaltarak kanser riskini azaltır. Fındıkta bulunan bir bileşik olan beta-sitosterol meme ve prostat kanseri riskinide azaltmaktadır.